Apollo™ 230W04CSP8TA1
Apollo™ 230W04CSP8TA1 230W Double Offset High Performance Wafer Style Butterfly Valve, 4 in Nominal, 300 lb, Carbon Steel Body, PTFE Seat, 316SS Disc, Lever Handle, Domestic
CBPN: 247704
UPC:670750084461
MPN:230W04CSP8TA1
Price:
Prop 65:
DESCRIPTION
Apollo™ 230W04CSP8TA1, Butterfly Valve, Double Offset High Performance Wafer Style, Series: 230W, 4 in Nominal, 300 lb Pressure Class, Media: Steam, Lever Operated Actuator, 7.008 in Top to Inlet Center, Carbon Steel Body, 316 Stainless Steel Disc, 17-4PH Stainless Steel Stem/Disc Pin Stem & Pin, PTFE Softgoods
CBPN: 247704
MPN:230W04CSP8TA1
UPC:670750084461
Price:
Prop 65:
Apollo Valve Logo
DESCRIPTION
Specifications
BrandApollo™
Weight21.78 lbs
Nominal Size4 in
TypeDouble Offset High Performance Wafer
Body MaterialCarbon Steel
Disc MaterialStainless Steel
Seat MaterialPTFE
Actuator TypeLever Handle
End StyleWafer
Pressure Class300 lb
Manufacturer NameApollo Conbraco
MediaSteam
Series230W
Stem & Pin Material17-4PH Stainless Steel Stem/Disc Pin
Top to Inlet Center7.008 in
Warranty5 Years
Domestic/ImportDomestic
Country of OriginUS
Item Features
  • Standard Apollo high performance butterfly valves are rated for 29 in Hg vacuum
  • RTFM seat (TFM 1700 with glass)
  • Standard Apollo special service
  • Double offset high performance butterfly valve
  • ISO 5211 mounting flange - universal mounting dimensions simplify valve actuation
  • Rocker packing gland, shaped packing gland compensates for uneven adjustment of gland nuts
  • Extended neck - allows for 2 in of pipe insulation