Apollo™ 77F20601 77F-200 Ball Valve, 1-1/4 in Nominal, Solder End Style, Full Port, Domestic
CBPN: 46335
UPC:670750724176
MPN:77F-206-01
Price:
Prop 65:
DESCRIPTION
Apollo™ 77F20601, Ball Valve, Series: 77F-200, 1-1/4 in Nominal, Solder End Style, 600 psi CWP Pressure, 0 to 350 deg F, Full Port, 1-1/4 in Orifice, Standard Lever Actuator, 3.97 in Inlet to Outlet Length, 2.44 in Top to Inlet Center, Brass Stem and RPTFE Seat Trim, Domestic
CBPN: 46335
MPN:77F-206-01
UPC:670750724176
Price:
Prop 65:
Apollo Valve Logo
DESCRIPTION
Specifications
BrandApollo™
Weight1.97 lbs
Nominal Size1-1/4 in
End StyleSolder
Pressure Rating600 psi CWP
Body MaterialForged Brass
Port TypeFull
Actuator TypeStandard Lever
Ball MaterialChrome Plated Brass
Inlet to Outlet Length3.97 in
Manufacturer NameApollo Conbraco
Orifice Size1-1/4 in
Series77F-200
Temperature Rating0 to 350 deg F
Top to Inlet Center2.44 in
Trim MaterialBrass Stem and RPTFE Seat
ApplicationPlumbing and Heating Application
Warranty5 Years
Domestic/ImportDomestic
Country of OriginUS
Item Features
  • Heavy pattern forged design
  • Adjustable stem packing
  • Blow-out proof stem
  • Corrosion resistant materials
  • 100% factory tested
  • Silicone free assembly
  • Vacuum service to 29 in Hg