CBPN: 12001
UPC:670750724169
MPN:77F-106-01
Price:
Prop 65:
DESCRIPTION
Apollo™ 77F10601, Ball Valve, 2-Piece, Series: 77F-100, 1-1/4 in Nominal, FNPT End Style, 600 psi CWP Pressure, 0 to 400 deg F, Full Port, Standard Lever Actuator, Chrome Plated Brass Ball, 3.46 in Inlet to Outlet Length, 2.44 in Top to Inlet Center, RPTFE Softgoods, Domestic
CBPN: 12001
MPN:77F-106-01
UPC:670750724169
Price:
Prop 65:
Apollo Valve Logo
DESCRIPTION
Specifications
BrandApollo™
Weight1.95 lbs
Nominal Size1-1/4 in
End StyleFNPT
Pressure Rating600 psi CWP
Body MaterialBrass
Port TypeFull
Softgoods MaterialRPTFE
Actuator TypeStandard Lever
Ball MaterialChrome Plated Brass
Inlet to Outlet Length3.46 in
Manufacturer NameApollo Conbraco
Series77F-100
Temperature Rating0 to 400 deg F
Top to Inlet Center2.44 in
Trim MaterialBrass/RPTFE
Type2-Piece
ApplicationFlow Control Applications Including HVAC, Fuel Gas, Fire Protection and Irrigation
Warranty5 Years
Domestic/ImportDomestic
Country of OriginUS
Item Features
  • Heavy pattern forged design
  • Corrosion resistant materials
  • Adjustable stem packing
  • Blow-out proof stem
  • Silicone free assembly
  • 100% factory tested
  • 150 psi working steam pressure
  • Vacuum service to 29 in Hg