Apollo™ 94A-104-01
Apollo™ 94A10401 94A 2-Piece Ball Valve, 3/4 in Nominal, FNPT End Style, Full Port, UL/FM Approved
CBPN: 91639
UPC:670750823336
MPN:94A-104-01
Price:
Prop 65:
DESCRIPTION
Apollo™ 94A10401, Ball Valve, 2-Piece, Series: 94A, 3/4 in Nominal, NPT End Style, 400 psi CWP Pressure, 0 to 400 deg F, Full Port, Media: Gas, Lever Operated Actuator, 2.36 in Inlet to Outlet Length, 2.26 in Top to Inlet Center, Chrome Plated Brass Stem and PTFE Seat Trim
The Apollo™ International® 94A forged brass ball valves combine reliable operation with maximum economy. Ideal for general flow control applications including HVAC, fuel gases, and fire protection trim and drain etc. Valves include most pertinent agency approvals.
CBPN: 91639
MPN:94A-104-01
UPC:670750823336
Price:
Prop 65:
Apollo Valve Logo
DESCRIPTION
Specifications
BrandApollo™
Weight0.66 lbs
Nominal Size3/4 in
End StyleFNPT
Pressure Rating400 psi CWP
Body MaterialBrass
Port TypeFull
Softgoods MaterialPTFE
Actuator TypeLever Operated
Ball MaterialChrome Plated Brass
Inlet to Outlet Length2.36 in
Manufacturer NameApollo Conbraco
MediaGas
Series94A
Temperature Rating0 to 400 deg F
Top to Inlet Center2.26 in
Trim MaterialChrome Plated Brass Stem and PTFE Seat
Type2-Piece
Warranty2 Years
Item Features
  • Blow-out proof stem
  • Adjustable stem packing nut
  • Silicone free
  • 100% factory tested